Nie lekceważ zapalenia jajników

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Nie lekceważ zapalenia jajników

Kobiece sfery intymne odznaczają się dużą wrażliwością i podatnością na różne dolegliwości. Szybkie tempo życia, niezdrowe odżywianie i szkodliwe czynniki zewnętrzne znacznie osłabiają odporność całego organizmu. Poprzez tego typu sytuacje narażamy swoje zdrowie na komplikacje. Tym bardziej, że kobiety zmagają się z różnymi przypadłościami, charakterystycznymi dla ich budowy fizjologicznej, czyli miesiączkami, menopauzą i stosowaniem środków antykoncepcyjnych. Kwestie te łączą się więc z wieloma powikłaniami i łatwo zakłócić ich prawidłowe funkcjonowanie. Wystarczą bowiem małe infekcje, które naruszają naturalne środowisko organizmu. By zapobiegać tego typu sytuacjom nie wolno lekceważyć niepokojących objawów związanych ze sferami intymnymi.

Komplikacje związane z jajnikami

Infekcje i komplikacje w postaci takiej jak choćby zapalenie jajników, najczęściej przenoszą się także na jajowody. Jest to uwarunkowane ich charakterystyczną budową anatomiczną. Przyczyn samego zapalenia jest jednak wiele. Najczęściej bowiem komplikacje wywołują grzyby, bakterie i wirusy dostające się do organizmu poprzez pochwę. Winowajcą są w tym przypadku beztlenowce, gronkowce, paciorkowce, pałeczka okrężnicy czy dwoinka rzeżączki. Zakażenie występuje zazwyczaj podczas miesiączki, po porodzie, poronieniu lub również w trakcie różnego rodzaju zabiegów ginekologicznych. Powodem tego stanu rzeczy w owych przypadkach jest rozwarcie zewnętrznego ujścia kanału szyjki macicy. Dzięki temu bakterie i drobnoustroje mają łatwy dostęp do pochwy, gdzie łatwo przedostają się dalej, w stronę jajowodów i jajników. Stan zapalny może być także wywołany chorymi zatokami, migdałkami, czy nawet próchnicą zębów. W tym wypadku bakterie przenoszą się do kobiecych sfer intymnych poprzez krew. Jednakże przyczyną komplikacji związanych z jajnikami i jajowodami są również tampony, częsta zmiana partnerów czy nawet spirala antykoncepcyjna. Niewłaściwa higiena intymna też ma swoje niekorzystne działanie na drogi rodne kobiety.

Objawy i dolegliwości

Gdy mamy do czynienia z zapaleniem jajników i jajowodów występują charakterystyczne przejawy, które łatwo zauważyć. Przede wszystkim odczuwalny jest silny ból w dole brzucha, który długo się utrzymuje oraz jest odczuwalny podczas większego wysiłku. Ma on także duży zasięg, czasami promieniuje na lędźwie, a nawet w stronę ud. Miesiączki są zazwyczaj bardzo obfite oraz może występować nawet plamienie międzymiesiączkowe. Innym objawem zapalenia są biegunki, zaparcia, czy trudności z oddawaniem moczu. Ponadto często występuje kolka jelitowa, a także obfite ropne upławy o nieprzyjemnym zapachu. Dolegliwościami związanymi z zapaleniem może być również gorączka, wymioty czy złe samopoczucie. Ból jest też odczuwalny podczas stosunku, co jest oznaką złego stanu szyjki macicy.

Leczenie

Do zwalczania tego typu dolegliwości wykorzystuje się głównie kuracje farmakologiczne. Zazwyczaj bowiem leczenie jajników opiera się na stosowaniu określonych antybiotyków doustnie lub dopochwowo. Ginekolog może przepisać także leki przeciwzapalne, które złagodzą uciążliwy ból. Czas leczenia trwa około jednego, dwóch tygodni. W tym czasie przyjmuje się określone produkty lecznicze i przebywa głównie w łóżku. Zaleca się również wygrzewanie miejsc intymnych. Unikać należy zimna, współżycia i wysiłku fizycznego. Taka forma leczenia nie jest skomplikowana, co pozwala na szybkie uporanie się z problemem po konsultacji ze specjalistą.

Skutki bagatelizowania problemu

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek objawy tego typu komplikacji zdrowotnych związanych z jajnikami i jajowodami, należy od raz zgłosić się do ginekologa. Po specjalnych badaniach dobierze on bowiem właściwą formę leczenia do skutecznego zniwelowania powstałego problemu. Jeżeli zaniedbamy leczenie wystąpić mogą groźne komplikacje. Stan zapalny może bowiem przejść w stan przewlekły. Choroba również często na jakiś czas zanika, żeby później pojawić się znowu i to w bardziej uciążliwej formie. Zapalenie może prowadzić także do poważnych przypadłości, takich jak zrosty okołojajowodowe i okołojajnikowe. Zmagać się można także z nadmiernymi wzdęciami i ciągłym poczuciem pełności. W najgorszym przypadku mogą pojawić trudności w zajściem w ciążę lub jej formą pozamaciczną. Niewłaściwa kontrola nad jajnikami prowadzi także do zaburzonej gospodarki hormonalnej, gdzie w przypadku braku leczenia występuje nawet bezpłodność. Choroba, która jest skutkiem takiego stanu rzeczy, to chociażby zespół policystycznych jajników. Dolegliwość ta odpowiada za większość problemów z zajściem w ciążę. Istotne jest więc, aby nie lekceważyć różnych niepokojących objawów związanych z kobiecymi narządami płciowymi. Leczenie, które jest podjęte za późno grozi poważnymi konsekwencjami, czasami nawet na całe życie. Jak zapobiegać komplikacjom? Aby lepiej ochronić się przed tego typu schorzeniami związanymi z jajnikami i resztą miejsc rozrodczych należy przestrzegać kilku zasad. Przed wszystkim trzeba dbać o higienę. Należy myć sfery intymne przynajmniej dwa razy dziennie, stosując określone kosmetyki o lekko kwaśnym pH. W czasie miesiączki wskazane jest częste oczyszczanie tych miejsc, oraz noszenie przewiewnych wkładek i podpasek przy regularnej ich wymianie. Systematyczną i dokładną higienę należy również utrzymywać po różnego rodzaju zabiegach i operacjach ginekologicznych. Gdy jest zimno, nie można zapominać o odpowiednim ubiorze. Zapalenia można uniknąć, gdy dba się o właściwe ocieplenie miejsc intymnych. Wskazana jest więc ciepła bielizna, rajstopy czy nawet dłuższa spódnica. Trzeba też unikać obcisłych spodni i bielizny, ponieważ należy zapewnić owym miejscom dostęp do powietrza. Najlepiej nosić więc przewiewną odzież czy bawełnianą bieliznę. Częste zmiany partnerów także nie wpływają dobrze na kondycję narządów rozrodczych. Należy więc unikać przypadkowych kontaktów seksualnych, aby nie narażać miejsc intymnych na różnego rodzaju infekcje.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*