Jak wybrać najskuteczniejszy lek przeciwbólowy?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jak wybrać najskuteczniejszy lek przeciwbólowy? Tag: aspiryna    ibuprofen    leki przeciwbólowe    paracetamol    rodzaje leków przeciwbólowych

Współcześnie antidotum na bóle różnego rodzaju pochodzenia i niejednolitego stopnia natężenia są przede wszystkim ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Bodajże nie istnieje ani jedna osoba, która nigdy nie miała okazji skorzystać z pomocy owych farmaceutyków. A nawet coraz powszechniej stwierdza się w przeróżnych statystykach, iż zażywanie leków przeciwbólowych stało się autentyczną obsesją niemalże wszystkich ludzi i bolączką teraźniejszych czasów. W większości przypadków jest to uzależnienie, które nierzadko kończy się przedawkowaniem rzekomo bezpiecznych medykamentów, a w konsekwencji przynosi ono nieodwracalne skutki w zdrowym organizmie, mogące prowadzić nawet do śmierci.

Leki przeciwbólowe od podszewki

Generalnie preparaty przeciwbólowe można podzielić na dwie zasadnicze grupy ze względu na działanie narkotyczne, tj. odurzające, bądź nienarkotyczne. Pierwsze z nich wytwarzane są na bazie organicznego związku chemicznego z rodzaju alkaloidów popularnie określanego pod nazwą morfiny, która posiada funkcjonowanie psychoaktywne, czyli bezpośrednio oddziałująca na ośrodkowy układ nerwowy i wpływający na aktywność mózgu. Działanie przeciwbólowe lekarstw narkotycznych jest bardzo silne i dlatego są one stosowane wyłącznie przy silnych bólach. Nie są dostępne w aptece bez recepty ze względu na wzmocnione morfiną właściwości lecznicze. Mogą zostać wyłącznie wydane za pozwoleniem lekarza. Natomiast druga grupa leków nienarkotycznych to dobrze nam znane preparaty przeciwbólowe w postaci paracetamolu, ibuprofenu oraz aspiryny. Znajdują one zastosowanie w bólach o umiarkowanym i słabym nasileniu.

Trudny wybór

Asortyment leków przeciwbólowych dostępnych powszechnie w aptekach bez konieczności pokazywania recepty jest bardzo duży. Najczęściej są one reklamowe na różnego rodzaju bóle głowy, brzucha, mięśni, pleców, migreny czy nerwobóle. Jednak każdy medykament o przeznaczonym działaniu przeciwbólowym powinien być dobrane adekwatny do siły natężenia bólu oraz jego umiejscowienia. Popularną aspirynę, zwaną również kwasem acetylosalicylowym, najlepiej stosować w przypadku silnych bólów głowy, w tym również i migren, a także na gorączkę. Co prawda jest mniej bezpieczna niż ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLZP). Z kolei działa on skutecznie na bolesne miesiączkowanie, nerwobóle, bóle zębów, bóle pleców oraz bóle mięśni. Również ze względu na działanie przeciwzapalne znajduje zastosowanie w zwalczaniu symptomów przeziębienia i grypy. Najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol, który wykazuje wyłącznie właściwości uśmierzające ból. W wyjątkowych wypadkach, można również przyjmować go w okresie ciąży i karmienia piersią. Idealny na bóle różnego pochodzenia o słabym natężeniu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*